Voldemar Kuslapi kalmukolumn | Teenekad inimesed Metsakalmistul

Voldemar Kuslap, 3. november 2020

Kõrgete mändide ja teiste põlispuude all laiuv Tallinna Metsakalmistu on üks Eesti kaunimaid rahulaid, kus on eraldatud matmispaigad erinevate elualade esindajatele. Suur osa meie nimekatest teadlastest puhkab surnuaia vanas osas.

Peep Sürje

Peep Sürje ( PEETER LANGOVITS)

Professor Peep Sürje oli tunnustatud teadlane, kelle peamised uurimisvaldkonnad olid teetehnika ja geotehnika rakendused teede rajamisel. Ta seisis kümme aastat Tallinna tehnikaülikooli eesotsas, algul teadus- ja arendusprorektori ning seejärel rektorina. Avaldas rohkem kui 70 teadustööd.

Sürje puhkepaika tähistab meeldejääv lihvitud hauakivi.

Andrus Park

Andrus Park (PEETER LANGOVITS)

Filosoof ja politoloog Andrus Park oli esimene sotsiaalteadlane Eestis, kelle töid hakati püsivalt avaldama rahvusvahelistes teadusajakirjades. Ta arendas ajaloofilosoofias välja laiema tunnustuse saavutanud relativistlik-kausaalse käsitluse.

Varalahkunud teadlase ja tema poja Indreku haual seisab lihtne, aga väga pilkupüüdev mustast marmorist kalmutähis.

Ottomar Maddison

Ottomar Maddison (PEETER LANGOVITS)

Nimekas tehnikateadlane Ottomar Maddison töötas tunnustatud õppejõuna nii Tallinnas kui Peterburis. Enne esimest maailmasõda projekteeris Venemaal palju suuri raudtee- ja jõesildu ning viadukte. Kuulus Tallinna linnavolikogusse, rahvusvahelisse materjalide proovimise ühingusse ja paljudesse teistesse organisatsioonidesse.

Tunnustatud akadeemiku hauapeatsisse on paigutatud reljeeftähtedega graniitplaat.

Albrecht Altma

Albrecht Altma (PEETER LANGOVITS)

Professor Albrecht Altma oli tunnustatud füüsikateadlane, kes uuris muu hulgas magnetdefektoskoopiat ja metallide füüsikalisi protsesse. Töötas õppejõuna nii Tallinnas kui Venemaal, oli Tallinna tehnikaülikooli rektor. Oli vabatahtlikuna Vabadussõjas ning hiljem osales aktiivselt Kaitseliidus ja Eesti Üliõpilaste Seltsis.

Altma kalmu tähistab üllatavalt tagasihoidlik ja lihtne looduslik kivi.

Villem Raam

Villem Raam (PEETER LANGOVITS)

Kunstiteadlane Villem Raam oli oma ala üks tunnustatumaid spetsialiste, kelle peamiseks uurimisvaldkonnaks oli Eesti keskaegne arhitektuur. Ta tegeles süvitsi näiteks Padise ja Pirita kloostri, Põltsamaa ja Haapsalu linnuse, Tallinna linnamüüri ning paljude maakirikutega. Osales paljude oluliste kunsti- ja arhitektuuriajalooraamatute koostamisel ning avaldas üle 60 teadusartikli, käsitledes ka uuema aja kunsti.

Hinnatud teadlase haual seisab murtud graniidist kalmukivi.

Helga Tõnson

Helga Tõnson (PEETER LANGOVITS)

Muusikateadlane ja -kriitik Helga Tõnson tegeles peamiselt Eesti muusikateatri ajalooga ning tema sügavasisulised Estonia teatri muusikalavastuste arvustused olid oodatud. Avaldas mitu monograafiat meie heliloojatest ja Estonia lavatähtedest, kirjutas kaalukad uurimuslikud raamatud lauljatest Georg Otsast ja Hendrik Krummist.

Autogrammiga hauakivile on raiutud Helga Tõnsoni loodud kaunid luuleread.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?