KATSE TAPPA DŽÄSSI: Eesti džässifestivalide traditsiooni lõpetasid võimud 1967. aastal

Tiit Lauk (PhD), muusikaajaloolane, 3. detsember 2022

Eesti esimesest, 1949. aasta džässifestivalist möödunud 73 aasta jooksul on juhtunud mõndagi – muu hulgas seegi, kuidas džäss 1967. aastal piltlikult öeldes juba teist korda keelu alla pandi. Tallinna esimestest festivalidest võtsid eeskuju aga kõigepealt tartlased, siis aga juba Moskva ja Leningrad. Eesti kahest esimesest, 1949. aastal toimunud džässifestivalist oleme juba rääkinud. Edasi võtame vaatluse alla suuremad džässisündmused kuni 1967. aastani.

Tallinna kolmas džässifestival toimus 1954. aasta kevadel. Selle täpne kuupäev on küll ajaloo hämarusse vajunud, kuid esinemiskoht on teada – Tombi-nimelises kultuurihoones Pikk 26, praeguses mustpeade majas. Osalesid juba esimestelgi festivalidel esinenud Swing Club, Emil Laansoo ansambel ja ansambel Metronoom Aleksander Rjabovi juhatusel.

Järgnes kaks aastat pausi, mille jooksul džässielu oluliselt muutus: 1955. aasta septembris tellis üleliiduline raadio Eesti Raadiolt kontsertkava „moodsas stiilis paladest“. See oli märk uue ajastu algusest ja võimaldas Eesti Raadio estraadiorkestri puhkpillirühma „taaspaisutada“ täiskoosseisuliseks bigbändiks. Nüüd võisid ka Tallinna džässifestivalid põranda alt välja tulla ja õige hoo sisse saada. Järgmised festivalid toimusid igal aastal ja paisusid tasapisi (täpsema loetelu leiab raamatust „Kannatuste rütmikas rada“, siin piirdume lühikokkuvõttega).

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?