ÜHE MAJA LUGU | Kuressaare turuhoone uus algus

Jaak Juske, 3. detsember 2022

Kuressaare Rootsi-aegse raekoja ja vaekoja kõrval on veidi vähem tuntud peaväljakust pisut eemal krundi sügavuses aadressil Tallinna 5 asuv turuhoone, millel on olnud ajaloos mitmeid funktsioone.

Turuhoone, mis on pärimuslikult tuntud kui kadettidekooli hoone, rajati 17. sajandi teisel poolel arvatavasti elumajana, millele võis liituda kasutus kaubandushoonena. 1710. aasta linna tulekahjus sai hoone tõsiselt kannatada ja taastati alles aastatel 1748–1759. Seda tuletab meelde raidkivi peaportaali kohal. Siis ehitati hoonet ka suuremaks, et mahutada sinna kõik vajalikud asutused: kroonumõisate majandamist korraldav ökonoomiakantselei, riigi osakonnana töötav rentei (maksuamet) ja keiserlik maakohus. Hiljem on seal asunud sõjaväelaste orbude varjupaik ja 19. sajandi keskel kuulus see hobupostijaama kompleksi. Möödunud sajandil on seal asunud mehhaanikatöökoda ja laoruumid, pikalt oli see kohaliku tarbijate kooperatiivi kasutuses.

Lihtsa kahekorruselise kivihoone praegune planeering ja fassaadide lahendus pärineb 1980. aastate esimeses pooles tehtud restaureerimistöödest (arhitekt L. Hansar, ajaloolane A.-M. Hallik). Toona turuhooneks planeeritud hoone maht säilitati restaureerimistöödes muutumatul kujul. Tööde käigus anti majale tagasi barokne üldilme: taastati esialgne akna- ja ukseavade lahendus, massiivsed dolomiitkorstnad katusel ja keraamiline kivikatus. Uste ja akende lahendus on ajastutruu kujundusega, on kirjas kultuurimälestiste registris.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?