NÕUKOGUDE SUPERKELM: 26aastane jooksus retsidivist võltsis end NSVLi kangelaseks

Allan Espenberg, 12. september 2022

Kelme liikus ringi juba nõukogude ajal nii Eestis kui ka mujal Nõukogude Liidus, kuid Valentin Purgin ületas teisi kunagise Nõukogude Liidu avarustes tegutsenud aferiste mäekõrguselt. Viis klassi haridust, kaks süüdimõistvat kohtuotsust ja tagaotsitavate nimekirjas olemine ei takistanud teda pääsemast riigi ühe mainekaima ajalehe – Komsomolskaja Pravda – sõjaosakonna asetoimetaja kohale, astumast parteisse ja ehtimast end olematute kangelastegude eest riigi kõrgeimate ordenitega ning kõige tipuks Nõukogude Liidu kangelase aunimetusega. See edevus talle lõpuks saatuslikuks saigi.

Purgini jultumus oli nii üüratu, et tema lugu on raske uskuda, kuid fakt jääb faktiks – selline inimene eksisteeris ja tegutses karistamatult otse Stalini hiigelsuure julgeolekuaparaadi nina all. Teda on nimetatud Ostap Benderi kuulsaks järeltulijaks, sest tema leidlikkus ja häbematus oli nii suur.

Valentin Purgin ei olnud tema tõeline nimi. Tegelikult oli ta Vladimir Golubenko, kelle varasematest eluaastatest pole kuigi palju teada. Ta sündis 1914. aastal (kuupäev pole teada) kas Uuralis või Kaug-Idas tavalises töölisperes. Tema isa hukkus, kui poiss oli alles väike. Golubenko käis koolis viis aastat. Proletaarse päritolu tõttu võis ta edasiõppimisel või tööle asumisel arvestada mõningate hüvedega, kuid ta sattus pättide seltskonda ja hakkas varastama. 1933. aastal arreteeriti Golubenko esimest korda, kui ta varastas võõralt inimeselt rahakoti. Ta mõisteti süüdi ja saadeti kolooniasse.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?