LAVAKUNSTIKOOLI SÜNNIVALUD: riikliku teatrikooli loomine võttis viis aastat

Jaanus Kulli, Õhtuleht, 17. august 2022

Riigi Teataja avaldas 24. augustil 1937 vabariigi valitsuse poolt 18. augustil 1937 vastu võetud ja kinnitatud „Lavakunsti asutamise ja tegevuse korraldamise määruse“, võttes aluseks Tallinna Konservatooriumi seaduse. Vastuvõetud määruse esimene punkt ütles, et „Tallinna Konservatooriumi juurde asutatakse riigi poolt ülalpeetava õppeasutusena Lavakunstikool“. Seda kuupäeva võibki riikliku teatrikooli sünniajaks pidada. Või kas ikka võib?

Riiklik lavakunstikool avati Tallinna konservatooriumi juures alles vahetult enne teist maailmasõda, 1930. aastate lõpus, kuigi tegelikult algas teatrikoolitus Eesti vabariigis juba aastal 1920. Siis asutas Paul Sepp oma erastuudio, millest kujunes Eesti esimene süstemaatiliselt tegutsenud teatrikool. 1921. aastast oli see juba äsja asutatud Draamastuudio ühingu tiiva all. Draamastuudio esimese lennu lõpetajatest (1924) sai aga alguse Draamastuudio Teater ja praeguse Eesti Draamateatri algatajate ajalooline nimistu johtub kõige otsesemalt esimesest teatrikoolist, mis andis järjepidevalt täiendust eesti professionaliseeruvale teatrile.

Kui kool 1933. aastal majanduslike raskuste tõttu suleti, hakkas üha selgemalt idanema mõte luua riiklik teatriõppeasutus. Ometi läks tervelt viis aastat, enne kui see mõte 1938. aastal teoks sai ja kuulutati välja vastuvõtt Tallinna konservatooriumi juures asuvasse riiklikku lavakunstikooli. Kooli ainus lend lõpetas õppetöö vahetult sõja eel 1941. aastal. See oli kool, kus õppisid Voldemar Panso, Ellen Liiger, Ilmar Tammur ja teised oma aja kuulsused.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?