LEGENDAARNE EMIL LAANSOO: „Milli laborist“ käisid läbi pea kõik omaaegsed estraaditähed
Pole vist liialdus, kui väita, et Emil „Mill“ Laansoo pilli järgi on laulnud pea kõik 1950.-1960. aastate Eesti lauljad. Georg Ots, Artur Rinne, Kalmer Tennosaar, Heli Lääts, Uno Loop, Tiiu Varik, Vello Orumets, Voldemar Kuslap, Els Himma, Eesti Raadio meeskvartett, hiljem juba ka Jaak Joala ja Ivo Linna… Tipud niikuinii, kuid üle 20 aasta tegutsenud Emil Laansoo ansambel kujunes ka noorte lauljate kasvulavaks, mida kutsutigi koduselt „Milli laboriks“ ja mis esitas rohkesti Eesti heliloojate uudisloomingut. Huvitava nüansina peaks aga mainima asjaolu, et Laansool polnud kunagi ambitsiooni esineda solistina, kuigi tema võimed nii süva- kui ka levimuusikas seda võimaldanuks.
Ühest meie eelmise sajandi silmapaistvamast muusikust rääkides tulekski kõigepealt teha sügav kummardus tema multitalentsusele: ta oli silmapaistvalt andekas kõigis toona populaarsetes muusikastiilides, mis teda huvitasid. Süvamuusikas meie esindussümfooniaorkestri (hiljem ka riikliku kammerorkestri) kontsertmeister, džässi vallas pealesõjaaegse parima – vabariikliku noortemaja – džässorkestri juht ja aastakümneid omanimelise ülipopulaarse Eesti Raadio ansambli juht. Sellist CVd pole ühelgi teisel meie muusikul välja käia!
1921. aastal sündinud Laansoo (sünninimega Lammas) muusikutee algas varakult – juba viiendaks sünnipäevaks kinkis isa Paul, kes oli üsna hea viiuldaja, pilli ka pojale ja tema käe all sai Emil esimesed pillitunnid. 1929–1940 õppis ta viiulit Tallinna konservatooriumis professor Alfred Papmehli klassis ja juba 1930. aastal võeti ta Tallinna töölismuusika ühingu sümfooniaorkestrisse. Samal ajal osales ta aktiivselt Tallinna ühes parimas koolipoiste džässansamblis, reaalkooli bändis R. Siin olid tema ansamblikaaslasteks sellised hiljem tuntuks saanud mehed nagu Ilmar Laaban, Vallo Järvi, Joann Juštšuk, Kalju Hollas, Arno Valma ja Jüri Miilen. Samal ajal ei põlanud ta ära ka lisateenimise võimalusi, näiteks restoranimuusikuna Kuld Lõvis.