VAIMUMAAILM FOTODEL: pildile on püütud isegi neitsi Maarja!
Kui 19. sajandi Los Angeleses läks üks naisterahvas fotostuudiosse endast pilti tegema, muutus fotograaf kaamerasse vaadates nõutuks, sest ta ei saanud naist korralikult pildistada. Naine küsis, milles probleem, ja fotograaf näitas talle ilmutatud plaate – iga pildi peal oli naise kõrval näha väljasirutatud käe ja viipava sõrmega hauariietes inimest. Naine tundis selles isikus ära oma hiljuti lahkunud lähedase tuttava.
Sellised „vaimufotod“ kerkisidki esile 19. sajandi keskel, kui fotograafid hakkasid katsetama uute fotoefektidega, nagu stereoskoopilised pildid ja topeltsäritus, ning kasutasid neid siis lisaraha teenimiseks. Teadaolevalt oli esimene piltnik, kes jäädvustas fotole „vaimolendi“, William Mumler. Eksperdid ei suutnud alguses tõestada, et tema pildid on võltsitud, ja nii saigi Mumlerist professionaalne vaimude fotograaf.
Tema klientideks olid eelkõige inimesed, kes olid kaotanud Ameerika kodusõjas lähedasi ja proovisid nüüd kadunukestega üleloomulikul viisil kontakti luua. Sellises leinapraktikas võib tajuda Victoria ajastu materialismi pealetungi, kus inimestel tekkis vajadus tõestada, et meie individuaalne isiksus säilib ka materiaalses teispoolsuses.