ÜHE MAJA LUGU | Tartu vanim elumaja
Sõjad on Tartut kõvasti laastanud. Nii leiame Jaani ja Laia tänava nurgalt ühe vähestest suuresti keskajast pärinevatest hoonetest, mis elas üle Emajõe linna purustamise Vene vägede poolt Põhjasõjas 1708. aastal. Jaani 20 asuva maja vanem osa on 16. sajandist, kuid välisilmet muudeti ümberehituste käigus 18. ja 19. sajandil.
Esimest korda 1546. aastal aidana nimetatud hoone kohandati 17. sajandi lõpul Academia Gustavo-Carolina üliõpilaste elamuks. Väidetavalt ööbis Põhjasõja ajal 1704. aastal selles majas Peeter I oma kaaskonnaga. Tsaar kuulis muusikat ja läks selle päritolu uurima – selgus, et üle tänava peeti pulmi. Peeter I olla imestanud, et tema põletas oma arust linna maha, aga ikka, näe, pidutsevad.
Sajandite jooksul on elamu kuulunud mitmele eraomanikule. Pärast Tartu ülikooli taasavamist 1802. aastal kuni ülikooli peahoone valmimiseni tegutses majas ülikooli keemialabor. Rahvuslikul ärkamisajal aastail 1866-1867 kasutas maja teist korrust aga Vanemuise selts. Kunstnik Eduard Selling ostis maja 1860. aastatel ning tema pärijatele jäi see kuni 1882. aastani.